Wycieczka  „KRESY WSCHODNIE”

POLSKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIOL NAUK O ZIEMI

organizowana przez BT. TOP z Chorzowa

30.04 - 06.05.2002

Program: ŻÓŁKIEW, LWÓW, PODHORCE, OLESKO, ZŁOCZÓW, ZBARAŻ, TARNOPOL, MIKULIŃCE, SKAŁA PODOLSKA, KAMIENIEC PODOLSKI, ŻWANIEC, CHOCIM, OKOPY ŚW TRÓJCY, KRZYWCZE, JAZŁOWIEC, BUCZACZ, JAREMCZA, WOROCHTA, STANISŁAWÓW, DROHOBYCZ

30.04 - Wyjazd z Katowic o 6.00, z Sosnowca o 6.30. Przekroczenie granicy w Krakowcu. Przejazd do obronnego zespołu klasztornego bazylianów w Krechowie. Odwiedzenie Żółkwi - małego miasteczka pod Lwowem, niegdyś siedziby rodu Żółkiewskich, później Sobieskich. Zwiedzanie pięknych kościołów: parafialnego - Św.Wawrzyńca, Dominikanów, cerkwi Serca Jezusowego, Zamku Sobieskich, bram miejskich, rynku z zabytkowymi kamieniczkami i ratuszem oraz renesansowej synagogi. Przyjazd do Lwowa. Zakwaterowanie w Hotelu "GEORGE" przy Placu Mickiewicza. Obiadokolacja. Wieczorny spacer po Wałach Hetmańskich

01.05 - Po śniadaniu przejazd na Wysoki Zamek. Podziwianie panoramy Lwowa. Zwiedzanie Starego Miasta: Baszta Prochowa, Arsenały, Klasztor Dominikanów, Cerkiew Wołoska. Przejście na Rynek z Ratuszem otoczonym czterema empirowymi studniami. Oglądanie: Katedry wraz z piękną renesansową kaplicą Boimów, obronnego Zespołu Klasztornego Bernardynów, Katedry Ormiańskiej, Kolegiaty Jezuitów, Cerkwi Przemienienia Pańskiego. Obiadokolacja. Możliwość zwiedzenia wnętrz Teatru Wielkiego i pozostania na spektaklu operowym.

02.05 - Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Lwowa: Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich, Sobór Św.Jura. Przejazd do Oleska. Odwiedzenie zamku książąt halicko-wołyńskich, w którym urodził się Jan III Sobieski. W rezydencji magnackiej mieści się filia Lwowskiej Galerii Obrazów. Następnie przejazd do Podhorców - jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich Kresów. W miarę możliwości czasowych krótki postój w Złoczowie (przy zamku - kolejnej rezydencji Sobieskich). Następnie udajemy się do rozsławionego przez Sienkiewicza Zbaraża - obronnej rezydencji Zbaraskich i Wiśniowieckich, znanej z bohaterskiej obrony przed wojskami Chmielnickiego. Przejazd do Tarnopola. Obiadokolacja i nocleg w hotelu (pokoje z łazienkami).

03.05 - Po wczesnym śniadaniu obejrzenie barokowego Kościoła Dominikanów, XVIw. Jazda przez Podole. Na trasie krótkie postoje w: Mikulińcach, w których zobaczymy jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów Kresów - Św.Trójcy, odrestaurowany Pałac Potockich oraz ruiny Zamku Koniecpolskich z XVIw. i Skale Podolskiej (obejrzenie ruin zamku Lanckorońskich z XIV-XVIIw., pałacu Tarłów, ciekawego kościoła z elementami gotyckiej budowli obronnej). Zwiedzanie największej na Kresach Rzeczpospolitej twierdzy w Kamieńcu Podolskim (XV-XVIw.) - Starego i Nowego Zamku. Spacer po mieście, połączony z odwiedzeniem: fortyfikacji w jarze Smotrycza, Katedry z płytą pamiątkową Michała Wołodyjowskiego, Kościoła Św. Mikołaja z XVw,. Klasztoru Dominikanów, ładnego rynku z ratuszem. Obiadokolacja i nocleg w hotelu (pokoje z umywalkami) w Kamieńcu Podolskim.

04.05 - Po śniadaniu odwiedzenie Chocimia - najładniejszej twierdzy kresowej, strzegącej przeprawy na Dniestrze (XIII-XIVw.) W drodze do Chocimia postój w Żwańcu - rzut oka na malownicze, położone nad Żwańczykiem, ruiny.). Dalej jazda przez: Okopy Św Trójcy (ruiny twierdzy opiewanej w "Nieboskiej Komedii"), Krzywcze (odrestaurowane baszty zamku Kąckich, a przede wszystkim najładniejsze jaskinie gipsowe w Europie), Jazłowiec (postój przy sanktuarium MNP i ruinach zamku wraz z odrestaurowanym Pałacem Poniatowskich) i Buczacz (najpiękniejszy ratusz kresów zdobionym rzeźbami Pinzla) do Jaremczy. Zakwaterowanie w kompleksie sanatoryjnym (pokoje z łazienkami). Obiadokolacja przy dźwiękach huculskiej muzyki.

05.05 - Po śniadaniu spacer w Jaremczy do wodospadów na Prucie oraz po huculskim targowisku (możliwość zakupu oryginalnych pamiątek). Wycieczka do Worochty. Obejrzenie: centrum narciarstwa z potężną skocznią, malowniczej drewnianej cerkiewki z XVIIIw., ciekawego mostu na Prucie - dzieła polskich inżynierów. Wyjazd kolejką krzesełkową na grzbiet górski. Podziwianie panoram Czarnohory i Gorganów. Spacer do Rezerwatu "Skały Dowbosza". Przejazd do Jaremczy-Dory. Postój przy pięknej XVIw. cerkiewce (jedyny w Galicji ikonostas wypalany w drewnie). Krótki postój w Pniowie koło Nadwórnej przy ruinach zamku obronnego rodu Kuropatwów. Przejazd do Stanisławowa. Spacer po starym mieście: ładny rynek, Ratusz, Kościoły: Farny, Jezuitów i Dominikanów z XVII i XVIII w. Pod wieczór przejazd do Drohobycza - miasta, w którym urodził się Brunon Schulc. W miarę możności spacer po starówce i odwiedzenie gotyckiego kościoła Św.Bartłomieja. Czas wolny na posiłek (we własnym zakresie) w restauracji prowadzonej przez Polaków. Przekroczenie granicy w Medyce

ok. 22.00 06.05 - Nocna jazda. Przyjazd do Katowic ok. 6.30. Zakończenie imprezy.

TERMIN: 30.04 - 06.05.2002 CENA: 800,-zł

Świadczenia: 5 noclegów w hotelach, 5 śniadań i 5 obiadokolacji, opieka pilota, przewodnik lwowski, przewodnicy w zwiedzanych obiektach, ubezpieczenie, przejazd luksusowym autokarem z: video, wc, barkiem i klimatyzacją. Koszt wstępów płatne oddzielnie - ok. 40,-zł/os. (w Hrywnach).

BIURO TURYSTYCZNE "TOP"- Chorzów, Hajducka 23, tel 2414-869, 7711-505, e-mail: biuro@www.top.turystyka.pl