Śladami Mickiewicza

02.05.2001 do 07.05.2001

KOWNO, TROKI, WILNO, LIDA, NOWOGRÓDEK, MIR, NIEŚWIERZ, ZAOSIE,ŚWITEŹ, BARANOWICZE

1dzień- Wyjazd z Katowic o godz.7.00, Sosnowca ok. 8.00. Przejazd przez: Częstochowę, Piotrków Trybunalski, Warszawę do granicy litewskiej. Przekroczenie granicy w Budzisku. Około 19.00 przyjazd do Kowna. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Wieczorny spacer po starówce.
2dzień- Po śniadaniu zwiedzanie Kowna z przewodnikiem. Spacer po pięknej starówce, odwiedzenie placu ratuszowego, szkoły w której Mickiewicz był nauczycielem, zamku kowieńskiego. Odwiedzenie zespołu klasztornego Karmelitów w Pażaris (zabytek kl.”0”). 
Przejazd do Trok - dawnej stolicy i siedziby władców Litwy. Podziwianie krajobrazu rozległego kompleksu jezior trockich. Spacer po Trokach: zwiedzanie zamku na wyspie, oglądanie Kościoła Farnego z 1409 r ufundowanego przez Księcia Witolda. Dla chętnych przejażdżka jachtami po Jeziorze Galvie (Fot). Na zakończenie pobytu w Trokach możliwość zwiedzenia starego cmentarza karaimskiego oraz spróbowania smakołyków serwowanych w karczmie karaimskiej. Przejazd na nocleg i obiadokolację do Wilna (wszystkie pokoje z pełnym węzłem sanitarnym). Wieczorny spacer po starówce wileńskiej.
3dzień- Po śniadaniu zwiedzanie Wilna. Wyjazd na Wzgórze Trzech Krzyży, z którego widoczna jest wspaniała panorama miasta, następnie: Ostra Brama, Kościół Piotra i Pawła, Klasztor Św. Trójcy, Prawosławny Klasztor Św. Ducha, zaułek bernardyński wraz z domem Adama Mickiewicza, Kościół Św. Anny, Kościół Katedralny, Dolny Zamek. Po południu kontynuacja zwiedzania: zaułki i uliczki Dzielnicy Żydowskiej, Cmentarz Bernardyński (najstarszy w Wilnie), Klasztor Franciszkański, dom Moniuszki, Kolacja w restauracji na starówce. Powrót do hotelu. 
4dzień- Wczesne śniadanie. Po śniadaniu odwiedzenie słynnego Cmentarza na Rossie. Przekroczenie granicy białoruskiej. Przejazd do Lidy. Krótki postój na obejrzenie ruin zamku lidzkiego, wzniesionego przez Gedymina w 1323r i lidzkiej starówki. Następnie przejazd do Nowogródka. Odwiedzenie Muzeum Mickiewicza w rodzinnym dworku, kościoła parafialnego Michała Archanioła, fary, szkoły w Klasztorze Dominikanów do której uczęszczał Mickiewicz, ruin średniowiecznego zamku zbudowanego przez Księcia Witolda. Zakwaterowanie w Klasztorze Sióstr Nazaretanek (łazienki na korytarzu) hotelu “Nowogródek”. Obiadokolacja u Sióstr.
5dzień- Po śniadaniu przejazd do Miru. Postój i zwiedzanie ruin późnogotyckiego zamku    Radziwiłłów (pierwowzór soplicowskiego zamku Horeszków) oraz kościoła parafialnego ufundowanego przez Radziwiłłów. Następnie zwiedzanie kolejnej rezydencji Radziwiłłów - XVIw. zamku w Nieświerzu. Przejazd do Zaosia i nad nad Jezioro Świteź (Fot). Możliwość zorganizowania pożegnalnego ogniska. Postój w Baranowiczach - możliwość odwiedzenia Domu Polskiego, czas na posiłek (we własnym zakresie). Wjazd w kierunku Polski najpóźniej ok godz. 20.00. 
6dzień- Nocna jazda. Przyjazd do Sosnowca około 6.30, Katowic ok 7.00.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cena 599 zł + 35 zł na wstępy

Oddział Górnośląski przewiduje dofinansowanie dla swoich członków

Wycieczkę obsługuje Biuro Turystyczne TOP z Chorzowa